Tłoczenie płyt winylowych
Płyta gramofonowa potocznie znana jako płyta winylowa jest wykonana z granulatu polichlorku winylu. Współczesne płyty winylowe są produkowane z materiału bardziej plastycznego niż kiedyś. Visual Media Records tłoczy płyty winylowe już od 100 szt. w formacie 7 cali oraz 12 cali. Do produkcji płyt wykorzystujemy również barwiony polichlorek winylu, dzięki czemu płyta może posiadać dowolną barwę, korespondującą z logo zespołu lub firmy.
Tłoczenie płyt winylowych 12 cali
12-calowy format płyty winylowej jest często określany jako LP ("Long Play") ponieważ może grać znacznie dłużej niż płyta 7-calowa. Przy 33 1/3 obrotach na minutę na jednej stronie można zamieścić ścieżkę audio o długości ok. 19 minut, natomiast przy 45 obrotach na minutę pojemność jednej strony płyty 12" to ok. 14 minut.
Dłuższe czasy nagrywania mogą być osiągnięte jednak wpływa to na osłabienie jakości dźwięku. Dla zapewnienia optymalnej jakości rekomendujemy tłoczenie płyt winylowych 12" dla prędkości odtwarzania 33 1/3 RPM z dostępnym czasem nagrania 19 min. na jedną stronę.
Płyta winylowa posiada zadrukowaną etykietę o średnicy 100 mm wyłącznie z małym otworem (7,3 mm). Winyle 12-calowe dostępne są w standardowej wadze ok. 135-140 gramów lub w tzw. "Heavy", gdzie waga czarnego krążka wynosi ok. 160-180 gramów.
Tłoczenie płyt winylowych 7 cali
7-calowe płyty winylowe zwane również "45-tkami" ze względu na ich prędkości odtwarzania (45 RPM - obrotów na minutę). Z uwagi na mniejsze rozmiary, zapis ma dość ograniczoną pojemność, dlatego są powszechnie stosowane do pojedynczych nagrań. Na płycie 7-calowej przy 45 obrotach na minutę, można zamieścić na jednej stronie materiał ok. 5 min, natomiast przy obrotach wynoszących 33 1/3 na minutę pojemność jednej strony płyty wynosi ok. 6,5 min. Dłuższe czasy nagrywania mogą być osiągnięte również kosztem osłabienia dźwięku, jednak dla zapewnienia optymalnej jakości rekomendujemy tłoczenie płyt winylowych 7" dla prędkości odtwarzania 45 RPM z dostępnym czasem nagrania 4,5 min. na jedną stronę.
7" płyta winylowa może posiadać zadrukowaną etykietę o średnicy 92 mm z małym (7,3 mm) lub dużym (38 mm) otworem. Winyle 7-calowe dostępne są w standardowej wadze ok. 42 gramów lub w tzw. "Heavy", gdzie waga czarnego krążka wynosi ok. 70 gramów.
Kolorowe płyty
winylowe
Oprócz standardowych, czarnych krążków Visual Media Records oferuje tłoczenie płyt winylowych w 8 podstawowych kolorach.
Realizujemy również zamówienia na płyty transparentne (przeźroczyste), "marmurowe" (zmieszane kolory czarny i biały) oraz w specjalnych kolorach, zgodnych z wzornikiem Pantone. W przypadku barwy specjalnej, nie możemy zagwarantować dokładnego odwzorowania koloru, ale będzie on jak najbardziej zbliżony do wybranego.
Pomimo wysokiego standardu wykonania, kolorowa płyta może mieć gorsze (przytłumione) właściwości akustyczne w porównaniu do standardowych, czarnych płyt. Efekt ten jest szczególnie zauważalny na początku lub końcu płyty, a także pomiędzy poszczególnymi utworami.
Picture Disc
Picture Disc to płyta winylowa posiadająca po obydwu stronach etykiety z folii z tworzywa sztucznego (pokrywające całą powierzchnię krążka) i rowki wytłoczone w folii. W przypadku jednostronnego nagrania rowki zostaną wycięte na etykiecie tylko z jednej strony. Ten rodzaj płyty dostępny jest wyłącznie dla formatu 12-calowego.
Pomimo wysokiego standardu właściwości akustycznych nagrań, warstwa etykiety Picture Disc może powodować zwiększenie szumów i zakłóceń. Efekt ten jest szczególnie zauważalny na początku lub końcu płyty, a także pomiędzy poszczególnymi utworami.
Direct Metal Mastering (DMM) to nazwa procesu stosowanego przy produkcji analogowych płyt drobnorowkowych. Technika DMM została opracowana jako doskonalsza alternatywa dla tradycyjnego procesu przygotowania matryc służących do tłoczenia płyt winylowych.
W tradycyjnym procesie produkcji płyt winylowych pierwszym etapem jest nacinanie lakierowanego dysku (ang. lacquer disc), który służy do wykonania kolejnych metalowych kopii. Kolejne generacje nazywa się ojcem (negatyw), matką (pozytyw) i na końcu mamy już matryce (negatyw) używane bezpośrednio do tłoczenia płyt.
W technice Direct Metal Mastering cały proces jest skrócony. Odpowiednio przystosowana do tego celu głowica nacina rowek w płycie miedzianej. Ta miedziana płyta od razu spełnia rolę matki i służy do wytwarzania matryc produkcyjnych. Nacinanie w miedzi pozwala obniżyć szumy i zwiększyć dokładność odwzorowania informacji na wyższych częstotliwościach, a także zredukować wzajemne oddziaływanie sąsiadujących ze sobą rowków.
Po wykonaniu matrycy, w kolejnym etapie przygotowywana jest mieszanka. Matryce umieszcza się w prasie i w rozgrzanej mieszance odciska sie wzór rowków. Na drodze między włożeniem kawałka materiału, a sprasowaniem go z matrycą, zostaje jeszcze wprasowana na środek płyty etykieta z opisem (label). Tak odciśnięte płyty są natychmiastowo studzone i odsyłane do ostatniego etapu produkcji - odcięcia zbędnej ilości materiału. Płytę chłodzi się wodą. Daje to efekt "hartowania plastiku".
Testpress
to wykonanie egzemplarzy próbnych. Pozwalają one wydawcom sprawdzić ogólną jakość wykonania, materiału wykorzystanego do produkcji, a przede wszystkim dźwięku. Gdy egzemplarze testowe zostaną zatwierdzone, rozpoczynamy realizację nakładu głównego. Jeśli jednak tłoczenie testowe nie spełnia założeń, wspólnie z wydawcą identyfikujemy potencjalne nieprawidłowości i pomagamy w ich eliminacji.
Etykiety (labele)
Etykiety środkowe w tłoczonych płytach winylowych, potocznie zwane labelami, nie są w rzeczywistości naklejkami (nie posiadają kleju). Są one drukowane na specjalnym surowcu, suszone, a po wyschnięciu wprasowuje się je w płytę. Ze względu na proces suszenia i oddziaływanie wysokich temperatur, labeli nie drukujemy na surowcu błyszczącym. Należy zwrócić uwagę, że w wyniku takiego procesu, naniesione kolory mogą mieć tendencję do rozjaśniania. Etykiety drukujemy z palety CMYK w jednym lub pełnym kolorze. Rekomendujemy, aby znalazły się na nich informacje o nazwie wydawcy i prawach własności. Płyta winylowa 12” posiada zadrukowaną etykietę o średnicy 100 mm wyłącznie z małym otworem (7,3 mm). 7” płyta winylowa może posiadać zadrukowaną etykietę o średnicy 92 mm z małym (7,3 mm) lub dużym (38 mm) otworem.
Kontrola jakości
Przebieg wszystkich procesów produkcyjnych w Visual Media Records jest monitorowany i rejestrowany od początku przyjęcia zlecenia do systemu wewnętrznego, aż do produkcji płyt winylowych i transportu do klienta. Dokładnie sprawdzane są otrzymane dane audio i ich przydatność do produkcji płyt winylowych, a także przygotowanie dostarczonych materiałów
Przebieg wszystkich procesów produkcyjnych w Visual Media Records jest monitorowany i rejestrowany od początku przyjęcia zlecenia do systemu wewnętrznego, aż do produkcji płyt winylowych i transportu do klienta. Dokładnie sprawdzane są otrzymane dane audio i ich przydatność do produkcji płyt winylowych, a także przygotowanie dostarczonych materiałów